Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Výtvarná súťaž - drogy nie

„Marihujane a kokajimu“ jasné – nie!

V ten deň nebolo najdôležitejšie, držať sa správnej gramatiky. Fonetický prepis názvov návykových látok, ktorým školáci z tatranských škôl dali „červenú“, situáciu odľahčil. Téma je však vážna!
Na prevenciu toxikománie u školákov sa zamerali tatranskí mestskí policajti, autori a tvorcovia niekoľkých projektov s protidrogovou tematikou. Aktuálny prevenčný program pozostáva z výtvarnej súťaže na tému Drogy nie! pre žiakov prvého stupňa základných škôl, ich starším kamarátom je určená korešpondenčná literárna súťaž, ktorá vyvrcholí začiatkom budúceho školského roka hodnotením príspevkov vo forme poézie i prózy odbornou literárnou porotou. Na tretiu vekovú kategóriu školákov a prípadné výčiny mladistvých konzumentov alkoholických nápojov a návykových látok sa „mestskáči“ zameriavajú priebežne, no počas prichádzajúcich prázdnin si na nich „posvietia“ častejšie.
"Život a zdravie máme len jedno a bola by škoda, keby sme si ho ničili nejakými hlúposťami. Viacerí žiaci už na prvom stupni školy okúsili cigaretu. Týmto projektom ich chceme upozorniť, že akákoľvek závislosť je veľmi nebezpečná," povedal zástupca náčelníka Mestskej polície Jozef Štefaňák, ktorý je autorom projektov prevencie kriminality.
Vo Vyšných Hágoch 24. júna a v Tatranskej Lomnici 29. júna patrila prvákom až štvrtákom škôl asfaltová plocha, na ktorej „rozbalili“ svoje výtvarné vyjadrovacie schopnosti. Veľkoplošné kresby kriedou jednoznačne potvrdili ich odmietavý postoj k drogám a deti prekvapili nielen znalosťou názvov, ale vedeli aj o ich devastačných účinkoch na človeka. „Moja mamka fajčí. Ale len trošičku. A nemusela by vôbec,“ zamýšľa sa sympatická tmavovláska, deväťročná Vanda Jasenčáková, mysliac na zdravie svojej mamy, zdravotnej sestry.
Porotcom výtvarnej súťaže mladších žiakov sa stal drevorezbár a výtvarník Jozef Tomko, pre ktorého je umelecká tvorba jednoznačným vyjadrovacím a výrazovým prostriedkom. Preto ho spolupráca so žiakmi potešila a uznanlivo posudzoval každú jednu výtvarnú prácu. (luci)
 


Dali nie drogám
Deti kreslili na chodník


Školáci z Vyšných Hágov kreslili na chodník kresby na tému Drogy nie. S nápadom prišli mestskí policajti z Vysokých Tatier.

VYŠNÉ HÁGY. Drogy nie! Pod týmto heslom spoločne bojovali proti drogám policajti s deťmi z Tatier. Tridsať žiakov prvého stupňa miestnej základnej školy včera ukázalo svoju fantáziu v kreslení na chodník na tému: Drogy nie! a mestská polícia očami detí. Jednu výhernú kresbu si vybrali deti a dva námety ohodnotil Jozef Tomko, maliar z Vyšných Hágov.

Pre starších žiakov vyhlásili literárnu súťaž, ktorú ukončia až po prázdninách. Všetky deti dostali lietajúci tanier, aby cez prázdniny športovali a trávili svoj voľný čas efektívne. V utorok bude kreslenie na chodník pokračovať v Tatranskej Lomnici. Polícia postupne navštívi všetky školy vo Vysokých Tatrách.

V rámci prvej časti projektu Drogy nie! policajti pripravili pre školy prednášky o škodlivosti návykových látok s riaditeľom centra pre liečenie závislostí v spolupráci so psychológom. V druhej praktickej časti deti kreslili. Nakoniec si policajti posvietia na popíjanie a fajčenie detí v tatranských podnikoch.

"Deti majú život a zdravie len jedno a bola by škoda, keby si ho zničili nejakými hlúposťami. Mnohí žiaci už prvého stupňa skúsili cigaretu. Týmto projektom ich chceme upozorniť, že akákoľvek závislosť je veľmi nebezpečná," povedal zástupca náčelníka mestskej polície vo Vysokých Tatrách Jozef Štefaňák.
 

piatok 25. 6. 2010 Natália Labudová
zdroj: Tatranský Korzár 25.6.2010
 


Deti z najvyššie položenej školy na Slovensku:
Proti drogám bojujú kresbami!

VYŠNÉ HÁGY – Drogám povedali jasné – nie! Asi 30 detí z najvyššie položenej základnej školy na Slovensku včera pokreslilo kriedami celé detské ihrisko protidrogovými motívmi. Akciu organizovali mestskí policajti v rámci seriálu vzdelávania a prevencie drogových závislostí.
Školáci z Vyšných Hágov majú v otázke drog jasno. Včera návykovým látkam povedali jasné nie! „Kreslil som marihuanu a striekačku s kokaínom, ktoré som preškrtol. Je to zlé,“ povedal Matúško z Tatier, ktorý so spolužiakmi kreslil na tému NIE DROGÁM! Na detskom ihrisku vo výške 1 100 metrov nad morom. „Všetko sa začalo prednáškami, kde sme vysvetľovali, aké sú drogy škodlivé. Pokračovali sme druhou časťou, ktorá spočívala v kreslení pre školákov prvého stupňa,“ vysvetlil Jozef Štefaňák, zástupca náčelníka Mestskej polície vo Vysokých Tatrách. Tu sa však ich projekt so školákmi proti drogám neskončil. „Starších žiakov sme do projektu zapojili literárnou súťažou. Po prázdninách nám ukážu svoje diela. V poslednej časti budeme robiť kontroly školákov v pohostinských zariadeniach. Uvidíme, či si to všetko zobrali k srdcu,“ dodal Jozef Štefaňák.

Detské kresby včera ohodnotil známy maliar Jozef Tomko. „Deti sa veľmi snažili a mne sa to páčilo,“ zhodnotil Jozef Tomko. Braňo Bielený
Zdroj: Nový čas 25.6.2010
 


 

Výtvarná súťaž - drogy nie 2010

Výtvarná súťaž - drogy nie

Výtvarná súťaž - drogy nie

Výtvarná súťaž - drogy nie

Výtvarná súťaž - drogy nie

Výtvarná súťaž - drogy nie

Výtvarná súťaž - drogy nie

Výtvarná súťaž - drogy nie

Výtvarná súťaž - drogy nie


 
 
Výtvarná súťaž - drogy nie

Výtvarná súťaž - drogy nie

Výtvarná súťaž - drogy nie

Výtvarná súťaž - drogy nie

Výtvarná súťaž - drogy nie

Výtvarná súťaž - drogy nie

Výtvarná súťaž - drogy nie

Výtvarná súťaž - drogy nie


 
 
Výtvarná súťaž - drogy nie

Výtvarná súťaž - drogy nie


 

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka