Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Žakovce 2008

Smer – Žakovce.


  Už po tretíkrát a na trikrát mierila z Tatier plne naložená Avia do podtatranskej obce Žakovce. Cieľ – Inštitút Krista Veľkňaza. V tamojšom zariadení pre sociálne odkázaných žije okolo stopäťdesiat „chovancov“, ktorým aj tentoraz putovali veci v podobe teplého ošatenia či zariadenia pre domácnosť.
  „Keď sme s akciou pred dvoma rokmi začínali, leitmotívom bolo, dať Tatrancom možnosť pomôcť ľuďom, ktorí to potrebujú a zužitkovať použiteľné veci. Túlali sa nám tu rôzne živly, veci, ktoré inak obyvatelia vyhadzovali, z odpadu vyberali. Rozhádzané kusy potom lemovali cestičky a chodníky aj mimo intravilán. Skrátka, chceli sme zamedziť neporiadku,“ hovorí aktivista myšlienky Jozef Štefaňák z Mestskej polície Vysoké Tatry.
  Tak vznikla akcia, vďaka ktorej je „aj vlk sýty, aj ovca celá“.
„Keďže častejšie ako raz za rok nie je možné odvoz vecí zabezpečiť, stanovili sme fixný termín na jeseň. Vtedy sa robia jesenné upratovania aj v domácnostiach. Od augusta nám Tatranci vyvolávajú, či bude zbierka pre Žakovce a kedy,“ hovorí Štefaňák. Vďaka iniciatíve „mestskáči“ predstihli aj termín rozmiestnenia veľkoobjemových kontajnerov, v ktorých by okrem odpadu z priestranstiev skončili možno aj nadrozmerné, ešte použiteľné, predmety z domácností. Tie tak nájdu vďačného adresáta. „Ľudia si urobia poriadok vo veciach, na ktorý sa dlho odhodlávali. Nie je však v našich silách zorganizovať odvoz častejšie ako raz za rok a musíme mať zatiaľ len po jednom zbernom mieste, aj to len v centrálnych častiach mesta. Avia sa do Žakoviec niekoľkokrát „otočí“,“ mieri na občiansku odozvu Štefaňák.
  K Žakovčanom z Tatier už putovali postele, chladnička, varič, otepľovačky, teplá obuv, veľa hračiek... Tie rozchytali malí obyvatelia Domu Márie Magdalény, kde v neúplných rodinách žije okolo desať detí.
  Obyvatelia žakovského „štátu v štáte“ sú nesmierne vďační za takúto materiálnu pomoc, Tatrancom aspoň takto sprostredkovane tlmočia slová vďaky. (luci)

Zdroj: Tatranský Dvojtýždenník


 

Žakovce 2008

bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu

 

dnes je: 20.9.2019

meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka