Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Zbierka pre charitu

Tatranci recyklovali svoje šatníky
„Som matkou a keď som bola so svojím dieťaťom hospitalizovaná, prišlo mi aj smiešne, aj som mala zmiešané pocity, keď susednej mamičke obliekli sestričky polročného chlapčeka do ružových erárnych dupačiek,“ spomína Slavomíra Ploransky z oravskej neziskovky Pomocný anjel. Myšlienka, zriadiť organizáciu s cieľom poskytovať sociálnu a humanitárnu materiálnu pomoc, napríklad zdravotníckym zariadeniam, vznikla možno práve tam, na nemocničnej posteli.

Medzi samosprávami, ktoré Pomocný anjel oslovil s prosbou o spoluprácu pri charite, bolo aj mesto Vysoké Tatry. Tu sa iniciatívy chopila Mestská polícia (MsP), ktorá má päťročné skúsenosti s charitatívnou zbierkou pre obyvateľov žakovského Inštitútu Krista Veľkňaza. „Každoročne sa snažíme vyjsť v ústrety občanom, ktorým sa doma nazbierali nepotrebné veci, no ešte nie súce do koša,“ pokračuje v myšlienke zástupca náčelníka MsP Jozef Štefaňák. Dodal, že vyzbieraním odevov a textílií sa snažia zamedziť vzniku čiernych skládok a: „Predchádzame tým pohybu asociálov, ktorí by v meste mohli preberať odpad v kontajneroch“. Poukazuje na to skúsenosť darkyne z lomnického sídliska, ktorá vrece s vecami nachystala pred dom na lavičku a vybehla domov „merkovať“ k oknu. Tých pár sekúnd stačilo „spoluobčanom“ k útoku na bezprízorný balík.
Minulú stredu rotovali policajti medzi časťami mesta, kde boli dohodnuté miesta zberu. „Možno tak pol roka som držala veci odložené, no bolo mi ľúto dať ich preč. Veď nemajú chybu. Vyhodiť dobré veci je škoda. Zapôsobilo na mňa, keď som videla, ako ľudia pri povodniach prišli naozaj o všetko. Ak aspoň takto pomôžem...,“ zamýšľa sa Ivana Korbelová z Nového Smokovca.

„U nás je všetko využité,“ hovorí Ploransky. Kým klasické posteľné prádlo zo spální vytláča satén a napínacie plachty, na kvalitné ľanové a bavlnené, aj keď staršej výroby, čakajú už študenti ružomberskej Školy úžitkového výtvarníctva. „Košieľkam z nich, ktoré žiaci ušijú, sa potešia na detských oddeleniach nemocníc. Sú z poctivého materiálu, ktorý znesie aj dezinfekciu praním pri vysokých teplotách,“ zakončila autorka projektu, ktorý recykláciou sleduje aj ekologický zámer.

„Veľmi ma potešil záujem ľudí, ktorí aj v tejto neľahkej ekonomickej situácii prejavili záujem o túto zbierku,“ hovorí Štefaňák. „Ceníme si snahu Tatrancov a sme hrdí na obyvateľov, že sa takto uvedomelo do charity zapojili. Aby sme nezaťažovali prírodné a mestské prostredie, plánujeme podobné zbierky každoročne opakovať,“ zakončil zástupca náčelníka MsP. Spod Tatier si to na Oravu plnenaložené Iveco namieri zajtra. (luci)

Zdroj: Tatranský dvojtýždenník č. 20 z 19. 10. 2011
 


 

Tatranci vyprázdnili skrine
VYSOKÉ TATRY/POD LESOM - Niekoľko desiatok vriec obnoseného šatstva sa vyzbieralo minulý utorok vo Vysokých Tatrách. Zbierka šatstva bude smerovať na Oravu.
Tatranská mestská polícia, ktorá je patrónom zbierky, podobné podujatie neorganizuje po prvýkrát. „Začalo sa to na prednáškach v kluboch dôchodcov. Seniori nás oslovili s tým, že majú veľa vecí, ktoré by chceli dať na charitu, ale majú problém to dopraviť do Popradu alebo do Kežmarku. Najprv sme to vozili do Žakoviec, do Inštitútu Krista Veľkňaza, ktorý nám pomohol, keď bola kalamita. No a domáci im to chceli vrátiť, a tak sa to celé začalo,“ vysvetlil dôvody, prečo sa podujali zastrešiť takúto aktivitu, Jozef Štefaňák, zástupca náčelníka Mestskej polície. Ako dodal, Žakovce sú ale obnoseným šatstvom už preplnené. Spoluprácu teda začali s neziskovou organizáciou Pomocný anjel z Oravy.
V stredu o desiatej mali mestskí policajti už plné auto vriec s obnoseným šatstvom. „Toto je už tretie plné auto, uvidíme koľko sa toho ešte nazbiera v Tatranskej Lomnici. Auto sme naplnili v každej mestskej časti, veci potom odvážame do garáže, kde to zhromažďujeme. Je toho zatiaľ za veľkú Aviu. Ľudia sa do toho aktívne zapájajú. Tí, ktorí sú v práci, nám ich nosili postupne už od pondelka. Teší ma to, keď vidím, že obyvatelia Tatier chcú a sú ochotní pomáhať,“ dodal Jozef Štefaňák. Tri veľké vrecia do denného stacionára v mestskej časti Pod lesom doniesla aj mladá mamička Beáta Evansová. „Sú tam detské aj dospelácke veci, zimné, aj letné oblečenie. Nech to radšej niekomu pomôže, ako to mám vyhodiť do smetného koša,“ poznamenal trojnásobná mamička. V mestskej časti Pod lesom sa dohromady vyzbieralo viac ako 50 vriec s oblečením. „Darovať veci k nám prišlo asi 60 ľudí z takmer každej domácnosti z Pod lesa a z Dolného Smokovca,“ zosumarizovala Marta Sýkorová, vedúca Denného stacionára v tejto tatranskej osade. Mesto podľa slov Jozefa Štefaňáka takýmito zbierkami „bojuje“ aj proti čiernym skládkam. „Keď sa veci dávali do kontajnerov, po meste sa pohybovali rôzni asociáli, ktorí veci preberali a robili neporiadok,“ dododala Slavomíra Ploransky z neziskovej organizácie Pomocný anjel vysvetľuje, že podobnými projektmi sa snažia pomôcť tým, ktorí ich pomoc prijmú a zároveň aj prispieť k čistote okolia a ochrane životného prostredia. „Snažíme sa oslovovať nemocnice, domovy dôchodcov, sociálne zariadenia, detské domovy a ponúkame im pomoc takýmito vyzbieranými textíliami. Minulý a aj tento rok robíme projekt so školou úžitkového výtvarníctva v Ružomberku, ktorých žiačky majú možnosť z textílií, ktoré sú takto získané a odovzdané, ušiť pyžamká pre nemocnice,“ dodala. (autor: Marcela Nováková)
Zdroj: Podtatranské noviny č. 42 z 18.10.2011
 


 

Zbierka pre charitu 2011

Charitatívna zbierka

Charitatívna zbierka

Charitatívna zbierka

Charitatívna zbierka

Charitatívna zbierka

Charitatívna zbierka

Charitatívna zbierka

Charitatívna zbierka


 
 
Charitatívna zbierka

Charitatívna zbierka

Charitatívna zbierka

Charitatívna zbierka

Charitatívna zbierka

Charitatívna zbierka

Charitatívna zbierka

Charitatívna zbierka


 
 
Charitatívna zbierka

Charitatívna zbierka


 

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka