Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Zbierka pre charitu 2013

Zber šatstva mal opäť ohlas 


   VYSOKÉ TATRY – Oblečenie, posteľné obliečky, uteráky, záclony, koberce či metrový textil, všetko čo Tatranci považovali za prebytočné alebo nepoužiteľné odovzdali minulú stredu mestským policajtom. Tí už tretíkrát usporiadali zbierku obnoseného šatstva s neziskovou organizáciou pomocný anjel z Nižnej Oravy. Spod tatranských štítov tak putovalo plné nákladné auto textílií, ktoré budú do poslednej nitky využité na charitatívne účely v detských domovoch, nemocniciach a sociálnych zariadeniach. „Je dlhoročnou prevenciou pred rozptylom čiernych skládok v intraviláne. V každej domácnosti sa z času na čas nájdu nepotrebné predmety či odev. Možno aj z citových dôvodov trčia hlboko v skriniach, v pivniciach. Až definitívne dozrie čas na ich likvidáciu, končia v kontajneroch. Ak ich tam vysnoria asociáli, dôkazy o ich prieberčivosti  nachádzame potom pri chodníkoch do podhoria,“ vysvetľuje zástupca náčelníka Mestskej polície Vysoké Tatry Jozef Štefaňák dôvody,  prečo sa aktívne podieľajú na takýchto akciách.
   Od Vyšných Hágov až po Tatranskú Kotlinu prichádzali obyvatelia vo vopred stanovených časoch a prinášali vrecia plné šatstva. „Sú tam detské veci, od syna, ktorý zomrel, ale aj od manžela, ktorý už tiež nie je medzi živými. Všetko je to v zachovalom stave. Mala som to odložené, ale myslím si, že so všetkým sa raz treba rozlúčiť. Bolo mi ľúto vyhodiť ich do smetí, no na druhej strane som sa obávala ich ponúkať niekomu, aby sa neurazil. A toto je dobrý spôsob, ako ešte môžu poslúžiť,“ prezradila svoje dôvody Oľga Vitková z Nového Smokovca.
Iný dôvod mal Roman Olekšák: „Neraz som bol svedkom, keď neprispôsobiví obyvatelia takéto veci našli v kontajneroch, porozhadzovali ich po lese alebo nimi kúrili.“
   Bez ohľadu na to, prečo sa do tohto projektu Tatranci zapájajú, pomohli tak nejednému človeku či rodine v núdzi. „O tejto aktivite sa dozvedeli už aj obyvatelia z Popradu a keďže tam sa obdobná zbierka nerobí, doniesli obnosené šatstvo sem. Obdobný pohľad na túto aktivitu mala pani z Košíc, ktorá tu má apartmán a taktiež sa zapojila,“ dodal Štefaňák na záver. 
   Oravskú neziskovku Pomocný anjel zakladali mladé mamičky, ktoré k tomu priviedli osobné skúseností žien, matiek malých pacientov na nemocničných lôžkach odetých do erárneho oblečenia. Za roky existencie vďaka zbierkam z celého Slovenska pomohli vyviaznuť zo stereotypnej šede desiatke zariadeniam. Spolupracujú s ružomberskou Školou úžitkového výtvarníctva, študenti ktorej na hodinách praktického vyučovania pretvárajú metráž i kusový textil na potrebné doplnky a odev. (ija)

Foto: Od Vyšných Hágov až po Tatranskú Kotlinu prichádzali obyvatelia vo vopred stanovených časoch a prinášali vrecia plné šatstva.
Zdroj: Tatranský dvojtýždenník


 

Zbierka pre charitu 2013

Zbierka pre charitu 2013

Zbierka pre charitu 2013

Zbierka pre charitu 2013

Zbierka pre charitu 2013

Zbierka pre charitu 2013

Zbierka pre charitu 2013

Zbierka pre charitu 2013

Zbierka pre charitu 2013


 
 
Zbierka pre charitu 2013

Zbierka pre charitu 2013

Zbierka pre charitu 2013

Zbierka pre charitu 2013


 

dnes je: 21.7.2019

meniny má: Daniel

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka