Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Zbierka pre charitu

     „To by nás ani v najlepšom sne nenapadlo,že nám tatranská Mestská polícia sprostredkuje takýto dar obyvateľovTatier...“ s dojatím v hlase hovoril v stredu minulý týždeň Ján Kuffa, brat predstaveného a štatutára Inštitútu Krista Veľkňaza v Žakovciach, Mariána Kuffu, pri preberaní vriec s predmetmi osobnej potreby a elektrických spotrebičov pochádzajúcich zo zbierky Tatrancov.

     Inštitút, ktorého náplňou činnosti je pomoc chorým, postihnutým, bezdomovcom, slobodným matkám, jedným slovom ľuďom v núdzi, poskytuje azyl viac ako stopäťdesiatim obyvateľom v hraničnej životnej situácii. Hlavným mottom sociálnej charitatívnej činnosti je „dať ľuďom nádej a zmysel života, zmení to ich, ale aj nás...“ Návštevou tohto zariadenia a odovzdaním zbierky, vám milí čitatelia, tlmočíme myšlienkové posolstvo dobročinnosti, ktoré ste mnohí podporili prispejúc vecne na zmiernenie pôvodného osudu terajších obyvateľov zariadenia.

     Štyri domovy Inštitútu zahŕňajú Domov sociálnych služieb pre telesne postihnutých, Útulok a resocializačné stredisko, Domov osamelého rodiča s deťmi a najnovší útulok a resocializačné stredisko pre ženy v núdzi v neďalekej Ľubici – Dom Božieho Milosrdenstva. 

     Najmladší obyvateľ našu návštevu nevnímal, má len niekoľko týždňov a so svojou mamkou sem prišiel ešte v brušku. „Hneď ako sa nám podarilo vybaviť pre klientku zdravotné poistenie, bez ktorého sem prišla, a pôvodne len na návštevu súrodenca, hlásil sa malý človiečik na svet,“ rozhovorila sa vedúca Domu Márie Magdalény, domova pre osamelého rodiča s dieťaťom, Gitka Majerčáková. Najstaršia obyvateľka má 94 rokov.

     Rozhovor Jána Kuffu so zástupcom Mestskej polície Jozefom Štefaňákom odkryl mnohé spoločné črty ich práce. „Integrácia okrajových skupín obyvateľstva do spoločnosti, denný kontakt s prestárlym obyvateľstvom, ale aj pomoc ľuďom, ktorých osud dostal na samý spodok spoločnosti odkrýva tvrdosť pováh, slabosť zmýšľania, ale aj ľudskú nemohúcnosť...“ zhodli sa obaja. Poťažkali si aj na absenciu záchytiek, čo je problém právnej roviny.

     Obyvatelia, žijúci pod „ochrannými krídlami“ ľudí v Inštitúte vyznávajú dobrovoľnosť pobytu pri dodržaní striktných podmienok – abstinovať, nedrogovať a pracovať. Vlastná činnosť v poľnohospodárskej prvovýrobe je nielen terapiou, ale aj jedným zo zdrojov financovania projektu, pričom gro nákladov pochádza z VÚC, príspevkov ubytovaných, ale aj z milodarov a zbierok.

     Prvá lastovička v podobe zbierky ešte na pôde Tatier presvedčila členov Mestskej polície o vhodnosti, dokonca potrebnosti, organizovať takúto akciu svedčiacu v prospech veci. Obyvatelia disponujúci nepotrebným, no funkčným zariadením domácností, ktoré ich tiež tak trochu oberalo o životný priestor, urobili dobrý skutok. „Chceli sme umožniť ľuďom zbaviť sa nepotrebných vecí prospešnejším spôsobom, ako len ich vyhodiť do kontajnera. Sami nás vlastne naviedli na takúto myšlienku pri nedávnych besedách, ktoré sme pre nich zorganizovali vo všetkých kluboch dôchodcov,“ zľahčuje svoj podiel na výbornej organizácii akcie zástupca náčelníka MsP Jozef Štefaňák. „Mnohí možno nevedia, že obyvatelia Inštitútu pomáhali odstraňovať následky kalamity hneď v prvých dňoch po devätnástom novembri,“ dodal J. Štefaňák.

     Pre veľký obojstranný úspech akcie sa rozhodli členovia MsP zbierku pre rovnomenných adresátov zopakovať a budeme vás o tom včas informovať aj prostredníctvom Tatranského dvojtýždenníka.

 

 Zdroj:Tatranský dvojtýždenník


 

Zbierka na charitu

bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu

 

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka